Mevzuat

Gürültü yönetmeliğinde değişikliğe gidildi.


Yönetmelik kapsamında bina akustik projesi düzenleyecek ve/veya ölçüm yapacak uzmanlara ve bu uzmanlara eğitim verecek eğitici kuruluşlara ilişkin esaslar yayımlandı..

Özellikle büyük şehirlerde gün geçtikçe artan çevresel gürültü ve ortak yaşam alanlarından bitişik ortama ses geçişi, günümüzde şehir yaşantısının önemli şikâyet konularından biri olarak sayılıyor.

Kentleşmenin en önemli sorunlarından biridi de gürültü kirliliğidir. 31.05.2018 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile binalarda kullanılan yalıtım sistemlerinin teknik kuralları belirlendi. ‘Binaların Gürültüye Karşı Korunması hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’ uyarınca, su ve ses yalıtımının yeni binalarda uygulanması zorunlu hale geldi.  Yayınlanan yönetmelik ile her türlü işletme, tesis, bina ve yapıda insanların maruz kalacağı, binalarda oluşan dış veya iç kaynaklı gürültülerin, kişilerin huzur ve sükununa, beden ve ruh sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirecek önlemlerin alınmasının sağlanması amaçlanıyor.

Yönetmelik kapsamında; bina akustik projesi düzenleyecek ve/veya ölçüm yapacak uzmanlara ve bu uzmanlara eğitim verecek eğitici kuruluşlara dair usul ve esaslar belirlendi. Gerçekleştirilecek eğitime ait yeterlilikler ile eğitimler sonunda yapılacak sınavlara dair usul ve esasları da belirlendi.

İlgili yönetmeliğin tam metnine buradanve 31.05.2018 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren değişikliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi desteklemek istermisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir