Dünyada İSG

SESAME Güneş Enerjisi Santrali Devreye Alındı.


SESAME*, projesi Ürdünde yapımı tamamlanan ve Orta Doğunun CERN projesi olarak adlandırılan 2.5 GeV enerjili sinkrotron ışınım kaynağıdır.

İleri düzey araştırma görevlerine hayata geçirmek ve hızlandırıcılara dayalı araştırma yapma ve teknoloji geliştirilmesine yönelik projeler oluşturmayı hedefleyen SESAME projesinin yapımına Temmuz 2003’de Ürdün’de başlanmıştır. 16 Mayıs 2017’de tamamlanan proje böylece Orta Doğunun en büyük uluslar arası araştırma servisi olma ünvanına hak kazanmıştır.

Ülkemizin de kurucu üyeleri arasında yer aldığı ve TAEK tarafından temsil edildiği SESAME’nin güneş enerjisi santrali 26 Şubat 2019 tarihinde hizmete girmiştir. Santralinin hizmete girmesiyle SESAME yenilenebilir enerji ile çalışan dünyanın ilk büyük hızlandırıcı kompleksi olmuştur.

Yüksek enerji gereksinimi sinkrotron ışınım kaynaklarında büyük miktarda elektrik sarfiyatına sebebiyet vermekte ve ciddi işletme maliyeti oluşturmaktadır. Bu bağlamda, söz konusu Güneş Enerjisi Santralin devreye alınması, işletme bütçesinde ciddi bir düşüş sağlayacak ve bu husus tesisin sürdürülebilirliğine önemli katkıda bulunacaktır.

SESAME hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

*Synchrotron-light for Experimental Science and Applications in the Middle East – Orta Doğu Sinkrotron Işığı Deneysel Bilim ve Uygulamaları Uluslararası Merkezi

Bizi desteklemek istermisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir