Yangın Haberleri

Esenyurt çadır yangınının dumanları hala tütüyor


İstanbul Esenyurt’ta 7 sene evvel yaşanan şantiye yangını ile ilgili yargılama süreçleri ile ilgili anlaşmazlıklar hala devam ediyor. Yargıtay, “İnşaat şirketinin yöneticileri yargılansın” dedi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bakırköy 6’ncı Sulh Ceza Hâkimliği anlaşmaya varamadı. Kovuşturmaya yer olmadığına dair hükm veren savcılık ile “Açmak zorundasın” diyen hâkimlik arasında 2 defadır gönderilen dosya, 3’üncü kez tekrar savcılıkta.

İSTANBUL Esenyurt’taki bir AVM’nin inşaası sırasında 11 Mart 2012’de çıkan yangında 11 işçi yanarak hayatını kaybetmişti. 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 4 sanığa 10’ar, 2 sanığa 6’şar, 1 sanığa da 5 sene hapis cezası vermişti. Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, kararı 2017’de bozup inşaatı üstlenen Kayı İnşaat’ın yöneticilerine ve iş güvenliği denetiminden sorumlu Miratek firmasında görev alan iş güvenlikçisi meslek taşımız Nuri Şener Tığlı’ya dava açılmasını istedi. Bu karara göre ana firmanın, taşeron Kaldem’i iş güvenliğini sağlaması için uyardığı halde sözleşmeyi feshetmedi ibaresine yer verildi. Karar gereğince Bakırköy 4’üncü Ağır Ceza Hâkimliği tekrar suç duyurusunda bulundu.

LEKELENMEME HAKKI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgili süreçleri başlatarak tekrar bilirkişi raporu hazırlattı. Rapor uyarınca iş güvenliği firmasına dava açılırken, Kayı İnşaat’ın yöneticileri hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına hükmedildi. Bakırköy 6’ncı sulh Ceza Hâkimliği kararı yürürlükten kaldırdı. ama savcılık 5 Aralık 2018’de tekrar takipsizlik kararı verdi. Kararda “Kişilerin lekelenmeme hakkı, kusur sorumluluğu ve cezaların şahsiliği” maddeleri gerekçe gösterilerek iptal edilen dava tekrar Bakırköy 6’ncı barış Ceza Hâkimliği’nce bozuldu. İlgili kararda, “Dava açılması gerektiği şeklindeki kararın yerine getirilmesinin mecburi olduğu, savcıya takdir hakkı tanımadığı, hatalı değerlendirme ile kararın yanlış yorumlandığı” ifadelerine yer verildi.

Hayatını kaybeden ailelerinin kurduğu birliğin avukatı Gökhan Küçük, “Savcılığın dava açmaması için hiçbir sebebi yok. Böyle bir takdir hakkı da yok. Suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Bizi desteklemek istermisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir